Det blev en intensiv flyghelg för mig. På lördagen flög jag en charter och arbetstiden var 12 timmar och fyrtio minuter. Igår flög jag "bara" elva timmar och fem minuter. Då känns det ju nästan som man är ledig.
(OBS! Ironi)
Det blir lite dåligt med syre, toalettbesök, vettig mat i lugn miljö, möjligheter att ringa hem. Flera tidningar har uppmärksammat vår arbetssituation på sistone bl a Svd näringsliv.
Idag är jag iallafall ledig och ska ladda för att hälsa på dottern i Berlin. Hon är ännu nu på morgonen kvar på sjukhuset men kanske får hon komma hem idag eller imorgon allra senast. Himlans tur att jag bokade den här resan för en månad sen. Nu känns det verkligen dags att titta till henne igen.
Sån här utsikt har jag från mitt "kontor" ibland...

#flyg #flygvärdinna #alperna #charter #resa #SvD #arbete #berlin
Filifjonkan
18 november 2013 10:55
Hej Helga Ojoj det var många timmar det där. Slitsamt för tankarna förstår jag även kroppsligt fötterna med tx. Skönt att dottern friskat på sig nu då bra du far dit och kollar läget moderskänslorna poppar ju upp direkt när det är så där med sjuka telningar. Ja du måste ha i särklass den vackraste utsikten från ditt fönster.Ha nu en skön dag med lite vila om det finns möjlighet.
http://filifjonkan-se.bloggplatsen.se
Helga
18 november 2013 21:55
Ja nu ska det bli gött att få rå om min tös några dagar!!!
Anneli
18 november 2013 16:51
Vad skönt att sjukvården i Tyskland verkar funka bra, måste kännas tryggt för dej att hon fick stanna på sjukhuset!
Din/Er arbetssituation kan jag faktiskt inte komma på en endaste annan yrkeskategori som ens kommer i närheten av! Hoppas du njuter, vilar & myser i fulla drag på din lediga dag!
Helga
18 november 2013 21:54
Nu är hon hemms igen och vi ska ses imorgon i Berlin. Som tur är jobbar jag inte alla dagar. .. tack för ditt stöd!!
Freedomtravel
18 november 2013 20:02
Jag har förstått att arbetsvillkoren inte alltid är de bästa. Men utsikten är det då inget fel på! (Vi visar faktiskt vår utsikt idag också. Den är inte pjåkig heller ;))
http://www.freedomtravel.se
Helga
18 november 2013 21:54
Måste jag se...
Susanne
18 november 2013 20:31
Ingen dålig utsikt det där.. :)
Hoppas din dotter mår bättre nu. Skönt att du ska få hälsa på henne..
Sv. Jag kan berätta lite mer. Jag ska jobba som transportsamordnare för ett komunalt företag här i Uppsala som sysslar med handikapptransporter, skolskjutsar och sjukresor. Ska bli jättespännande att lära sig allt det nya..
Trevlig vecka
http://beauty-beholder.bloggplatsen.se
Helga
18 november 2013 21:52
Åh det låter spännande o utmanande. Det kommer att gå galant!!!
Åsa
20 november 2013 17:50
Fy vilka dagar. Förstår att du är helt slut.
Vad skönt att du kommer till dottern nu när hon ligger inne. Kan inte vara så kul när man inte riktigt kan språket och allt.
http://wessand.blogg.se